Sulev Valner kirjutab EPL-s:
http://www.epl.ee/artikkel/579998
Äsjane teade, et viimase aasta võrdluses pole Eestis hinnad kõvasti langenud, vaid hoopis 3,5% tõusnud, on ikka üllatav küll. Üllatav just majanduslanguse taustal.
Tarbijahinnaindeks on makromajanduslik mõõdik, mis annab olulist informatsiooni tulevikku puudutavate otsuste tegemiseks. See on näitaja, mis (pikemas perioodis) ongi kasvav.
Kui kuni kahe protsendilist inflatsiooni peetakse normaalseks, siis sellest kordades kõrgem näitaja süütab juba punase tule majanduskeskkonna arengule. Eestis on see praegu normaalsest kõrgem.
Maikuus tõusis THI aasta tagusega võrreldes 3,8 protsenti.
Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad tõusid märtsis 10,3%, mittereguleeritavad hinnad koguni langesid 0,9%. Mais olid samad näitajad 11.7 protsenti ja 0,5 protsenti tõusus.
Kõrget inflatsiooni ühiskonnas põhjustavad eelkõige sisetegurid. Välisteguritele, mis avaldavad mõju ka teistele ühiskondadele, poleks vaja pühenduda. Lohutusele ei järgne soovitud tulemusi.
Maksude (sh varjatud maksude) tõstmised ja monopolide ohjeldamatus, tingivad ebaloomulikult kõrget inflatsiooni majanduskeskkonnas. Vahendite ümberjagamine on soosivaks tuuleks inflatsioonile.
Inflatsiooni languse ootused ei ole põhjendatud. Paljud ettevõtted tegutsevad endiselt kahjumiga. Hindade tõusule ei järgne müügi kasvu, sest piiratud ressurssidega keskkonnas toimub vastupidine tendents - müügimahud hakkavad langema.
Muudatused lisaväärtuse ümberjagamises (maksude tõstmised, monopoolsete ettevõtete hinnatõusud) pole võimaldanud väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel kasumlikult majandada. Rahavood on endiselt paljudel negatiivsed, vajalikud investeeringud endiselt tegemata.
Arvestagem, et ettevõtlus ühiskonnas rajaneb mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel. 2000. aastal moodustasid koguni 70 % äriühingutest mikroettevõtted. Suurettevõtete osa oli alla 1 %.
Üksnes suurettevõtete trendide arvestamisega teeme valesid järeldusi, langetame ebaõiged otsused.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment