Thursday, July 24, 2014

Alkohol on süütumaid meelemürke


PM lugu „Ekspert: alkoholism on Eestis alaravitud“ pani mind alkoholiteemal mõtlema. Alkoholi tarbimine võib selle mahategemisel väheneda, kuid siis kasvab psühhotroopsete ainete müük apteekides ja narkootiliste ainete tarbimine. Ühele meelemürgi tarbimise vähenemine kasvatab teiste tarbimist. Tendents toimib seni kuni panustame tagajärgedele. 

Probleem ei peitu alkoholis, vaid ühiskonnakorralduses (sh ühiskonnas toimivad väärtushinnangud) ja stressi rohkuses.

Alkohol on süütumaid meelemürke. Meelemürke müüakse apteekides (ravimid), neid leidub looduses (seened, taimed), sisaldub kemikaalides, annab kääritada. Kui ei viitsi vaeva näha, saab neid nurgatagustest raha või vahetuskauba eest soetada. Meelemürkide tarvitamise kohta kehtib ühendatud anumate reegel. Alkoholi kallinemisel pöördutakse odavamate (tervisele ohtlikumate) poole.

Selleks, et vabaneda umbrohust, tuleb hävitada selle juur. Alkoholi liigtarbimine on võsu, mitte juurestik. Murtud võsu asemel tekivad aga uued võsud. Isegi koolijütsid teavad, et igale jõule rakendub vastujõud. 

Alkoholism pole põhjus, vaid tagajärg – kodanikuvaenuliku ühiskonnakorralduse tagajärg. Alkoholismist rääkimise ja sellega võitlemise asemel oleks tarmukam panustada ühiskonnakorralduse kodanikusõbralikumaks muutmisesse. Selleks pole vaja raha, vaid tahet.

Soome arst, maailma terviseorganisatsiooni (WHO) alkoholieksperdina ja Soome alkoholiuuringute fondi uuringute juhina tegutsenud Kari Poikolainen väidab, et joomine muutub tervisele kahjulikuks alles siis, kui tarbitakse üle pudeli veini päevas. Mõõdukas alkoholitarbimine olevat tervislikum kui täiskarsklus. Selles kontekstis tuleks ärgitada alkohoolseid jooke tarbima.

Alkoholi tarbimise maha tegemise asemel võiksime panustada sellesse, et kaine pea ja selge mõistus oleksid ühiskonnas hinnas. Kui elukeskkond ei soosi tervet mõistust (närvisüsteem ei pea džungliseadustele vastu), siis pöördutakse paratamatult meelemürkide poole. Kui 15 protsenti Eesti noortest (15-16 aastaste uuringute andmetel) põgeneb reaalsusest lahustite, bensiini, liimi või gaasi abil, siis pole asi normaalne.

Umbrohust lahti saamiseks tuleb hävitada juur. Probleemid ei tule alkoholist, vaid stressirohkuses.




No comments:

Post a Comment